Ryté sklo

Pan Vydra z Nového Boru se zabývá dekorováním českého skla sklářskou technikou zvanou rytí. Jednotlivé dekory jsou vyrývány rycími kolečky do povrchu skla. Kolečka  jsou různých velikostí, tvarů a z různých materiálů podle druhu daného dekorem. Vše je prováděno na ryteckém stroji. Dekory se liší podle tvaru a velikosti používaného skla, nebo podle přání zákazníka.
Rytí skla je jednou z dekorativních technik sklářství a počátky této techniky sahají až do 13.století. Vznikla původně jako jedna z přidružených technik zdobení a broušení kamene, hlavně v oblasti Turnovska a Českého ráje. Po vzniku a rozvoji sklářství v Čechách byla přejata jako jedna z dekorativních technik také pro zpracování skla. Počátky sklářství v regionu Lužických hor sahají do poloviny 13.století.
V odobí baroka se technika rytí skla, nebo také zdobení čirého skla takzvanou řezbou dostává do popředí a během  třicetileté války se začíná oddělovat od hutní prvovýroby a stává se domácí řemeslnou prací. V druhé polovině 17. století pak dochází k postupnému vzniku cechovních združení zušlechťovatelů skla a rytí je jedním z nich.
Dodnes je technika rytí skla jednou z nejodbornějších a nejnáročnějších technik zpracování skla.


Novinky

17.01.2019

Atelier Minart

Nové stránky naší držitelky certifikátu, paní Anny Mikešové, na kterých můžete
prohlížet a nakupovat šperky z pohodlí Vašeho domova:

https://www.atelier-minart.com/sperkyeshop/

Více informací